loading

הזעת יתר

פרטי טיפול

1 loading

כמות טיפולים ממוצעת

1

2 loading

זמן טיפול

20 דק עד שעה

3 loading

ימי מנוחה לאחר טיפול

מיידי \ שבוע

הזעת יתר

 

הזעת יתר הינה תופעה שבה קיימת הזעה שאינה פרופורציונלית לפעילות הגופנית הנוכחית או לטמפרטורה הקיימת מסביב.  בדרך כלל האיזורים בגוף הסובלים מהזעת יתר מוגברת הם בכפות הידיים, בבתי השחי או באיזור המפשעות. המשותף לכולם הוא שתופעה זו פוגעת באיכות החיים של הסובל ממנה.

הזעת יתר נגרמת במצב לחץ, מתח נפשי או התרגשות. לא משנה אם קר או חם בחוץ, הגוף מזיע בתגובה נוירולוגית. במקרים מסויימים, ההזעה מתלווה לתופעות כמו מחלות עור למיהן, השמנת יתר או הפרעה הורמונלית כמו גיל המעבר.

 

ניתן לומר בכלליות, כי הרפואה לא יודעת לומר מהם הגורמים להזעת יתר, אבל קיימת עובדה מעניינת לפיה  ל-  25% מהסובלים  מהזעת יתר ישנם קרובי משפחה בדרגה ראשונה הסובלים גם הם מאותה תופעה ולכן הרפואה מקשרת את התופעה כקיימת בהקשר גנטי משפחתי.

 

ללא ספק, הזעה מוגזמת גורמת לירידה משמעותית בדימויו העצמי של הסובל ממנה, הן בהיבט החברתי והן בהיבט התעסוקתי.

מי שמזיע באופן לא נורמלי בכפות ידיו יתקשה ללחוץ ידיים, או לבצע פעולה פשוטה כלשהיא שדורשת החזקת חפצים משלי שיחליקו מהידיים או ירטבו.

הזעת יתרה נחשבת מצוקה לכל דבר ולכן לעיתים תתפתחנה אצל הסובל בעיות רגשיות ופסיכולוגיות.

 

 

מהן השיטות השונות לטיפול בהזעת יתר?

 

שיטה ראשונה: הזרקת בוטולינום טוקסין (בוטוקס)

טיפול זה נחשב להליך בטוח, ללא סיבוכים.

הבוטולינום טוקסין הינו חומר נפוץ וידוע, הוא בטוח ביעילותו לטיפול בהזעת יתר. החומר נועד לשתק ולחסום את המעבר של הגירוי העצבי מן העצב אל בלוטת ההזעה ובכך למעשה למנוע את הזעת היתר.

קודם לטיפול יהיה צורך לבצע אילחוש מקומי או להזריק חומר הרדמה לעצב. לאחר מכן, מבצעים סדרת דקירות באמצעות מחט עדינה, בעזרתה מוחדר הבוטולינום טוקסין לאזור המזיע (בתי שחי, כפות ידיים ורגליים).

היתרון של טיפול זה הוא שהוא קל לביצוע ואינו דורש תקופת החלמה ארוכה.

החיסרון הוא – עלותו הגבוהה בגלל כמות החומר הרבה הנדרשת לטיפול, וגם התוצאות שמושגות הינן זמניות של כשמונה חודשים שלאחריהם יש לשוב ולבצע את הטיפול.

 

תופעות לוואי שעלולות להופיע הן : יתכן ותופיע חולשה בהפעלת שרירי כפות הידיים או יופיעו שטפי דם קטנטנים בתום ההזרקה, אבל שני אלה יחלפו מהר מאוד.

לאחר הטיפול ובמשך שבוע, מומלץ להימנע משתיית אלכוהול, מנהיגה, משימוש בסאונה ומפעילות גופנית שמצריכה מאמץ.

ניתן להבחין בתוצאות של חוסר בהזעת יתר כבר ומייד לאחר מספר ימים מביצוע ההזרקה. התוצאות תישמרנה במשך חצי שנה עד שמונה חודשים מיום הטיפול שלאחריהם יהיה צורך לשוב ולחזור על הטיפול.

 

שיטה 2: ניתוח לייבוש כפות הידיים

בניתוח זה תופעת הזעה בידיים תשותק. הניתוח מתבצע באיזור בית החזה משם מנתקים את העצבים המפעילים את בלוטות הזיעה בכפות הידיים. ניתוח זה פחות פופולרי ונוטים שלא לבצע אותו, כיוון שהוא בעל תופעות לוואי מטרידות. ההזעה בכפות הידיים מתבטלת לגמרי, אבל מתפתחת באזורים אחרים בגוף. הגוף – שמבקש לשמור על טמפרטורת גוף קבועה– נחסם באיזור אחד בו הוא רגיל להזיע, ולכן ממהר ומפעיל בלוטות זיעה במקומות אחרים שבהם לא הייתה זיעה קודם כדי לשמור על טמפ׳ גוף קבועה של 37 מעלות בערך.

ניתוח זה אם כן פותר את בעיית ההזעה בכפות הידיים לצמיתות אך חסרונו הוא שגורם להזעה באיזורים אחרים בגוף. בנוסף, הניתוח הזה מצריך משך החלמה ארוכה.

 

שיטה 3: ניתוח שאיבת בלוטות זיעה

ניתוח זה מיועד לטיפול בהזעת יתר בבתי השחי.

 

בניתוח זה תתבצע שאיבת/הסרת בלוטות הזיעה מבית השחי. דרך חתך קטן שיעשה בצידי בית השחי, בלוטות הזיעה ינוטרלו. בשנים האחרונות נהוג להשתמש בלייזר בניתוח זה, דבר שהופך הליך זה להיות לא פולשני. עם זאת, כדאי לציין שניתוח זה נחשב לפחות יעיל בהשגת המטרה ולאחריו עדיין מתקיימת הזעה מוגברת. ניתוח זה אף דורש ימי החלמה רבים, וישנם כאבים.

 

שיטה 4: מכשיר  יונטופורזיס

מכשיר המיועד לטיפול בהזעת יתר בכפות הידיים והרגליים.

זהו מכשיר המעביר זרם חשמלי אל כפות הידיים ובכך לפעילות פחותה בבלוטות הזיעה. המכשיר המורכב משני מגשים אותם יש למלא במי ברז, אליהם מחוברות אלקטרודות המייצרות זרם חשמלי המועבר אל כפות ידיו של המטופל. באופן זה, פעילותן של בלוטות הזיעה משתבש והן מתייבשות.

טיפול זה נחשב לטיפול יעיל אך מצריך התמדה וקיום הטיפול מספר פעמים בשבוע. היעילות תישמר כל זמן שמתמידים בטיפול, אך מרבית המטופלים מתקשים להתמיד בו.

 

 שיטה 5: משחה טיפולית

בשוק קיימים מגוון תכשירים ומשחות לטיפול בהזעת יתר ממוקדת איזור, אך אלה אינם יעילים עבור מרבית הסובלים מהזעה יתרה. הם נמצאים יעילים למצבי הזעה קלים בלבד. במשחות אלה קים אחוז גבוה של מלחי אלומיניום שהינו חומר פעיל שמטרתו לחסום את פעילות בלוטת הזיעה. כאמור, יעילותם נמוכה וזמנית.

התוכן בעמוד זה אינו ייעוץ רפואי ואינו נכתב על ידי רופא/ה, ואין לראות אותו כהדרכה לביצוע טיפול.

התוכן בעמוד זה הינו מידע שיווקי כללי על הטיפול ויכול להשתנות מפעם לפעם.
לפני כל טיפול רפואי יש להתייעץ עם בעל סמכות לטיפול רופא/ה או מטפל/ת מוסמך.

loading