loading

העלמת ורידים

פרטי טיפול

1 loading

כמות טיפולים ממוצעת

3-5

2 loading

זמן טיפול

15 עד 30 דק

3 loading

ימי מנוחה לאחר טיפול

אין

העלמת ורידים

ורידים ברגליים היא בעיה נפוצה ומכאיבה הן מבחינה בריאותית והן מבחינה אסתטית. יתרה מכך, במידה ולא מטפלים בבעיה זו, קיימת סכנה לבצקות ודלקות חמורות ברגליים.

 

לפני שנסקור את השיטות להעלמת הורידים, חשוב להבין מה תפקיד הורידים בגופנו. הורידים נועדו להוליך דם מאיזורים שונים בגוף אל הלב. ברגליים הדם זורם בתוך הורידים מלמטה למעלה לכיוון הלב. משאבת שרירי השוקיים היא זו שדוחפת את הדם כלפי מעלה, כאשר בכל מקטע של 10 ס״מ ממוקמים מסתמים שמונעים מהדם לדלוף חזרה לקרסוליים.

במקרים בהם המסתמים לא תקינים, חלק מהדם ידלוף לכיוון הקרסוליים וכך תיווצר הצטברות דם ולחץ שגורם להרחבת הורידים ולהבלטתם החוצה.

 

הסיבות העיקריות להופעת הורידים הן –תורשה והריונות.

 

אנשים נוטים לחשוב כי ורידים מופיעים בגלל עמידה ממושכת על הרגליים, נעילת נעלים עם עקב גבוה, השמנת יתר, או מאמץ פיסי על הרגליים, אולם אין קשר בין אלה להופעת ורידים ברגליים.

 

התסמינים שיופיעו בגופנו לפני הופעת ורידים הן תחושת חום וגירוד ברגליים, תחושה של רגליים כבדות לנשיאה, כאבים ואולי נפיחות שתופיע פתאום. תסמינים אלה יחמירו בתקופת הקיץ, בעת מחזור או עמידה ממושכת.

 

אבחון לתופעה יתקיים אך ורק באמצעות אולטרה-סאונד שימפה את כל ורידי הרגליים ויראה אלו ורידים פגועים. לא ניתן לאבחן את תופעת ורידי רגליים על פי מראה עיניים.

 

סוגי הטיפולים להעלמת ורידי הרגליים

טיפולים פולשניים – שמטרתם למנוע את זרימת הדם דרך מסתמים שאינם תקינים, ולגרום לדם הורידי ברגליים לזרום רק דרך המערכת התקינה. ניתוח שנקרא ניתוח שליפה ונחשב לניתוח הפולשני ביותר, מבוצע בהרדמה כללית או אפידורלית. במהלכו יבוצע חתך באזור המפשעה וחתך נוסף באזור הברך, ואז ישלף הווריד הארוך. מוסיפים עוד חתכים קטנים באזורים בהם קיימת הצטברות של דליות ואז מבצעים תלישה שלהם.

 

הניתוח נמשך כשעה וחצי והוא מתבצע לכל רגל בנפרד. ניתוח זה נחשב לניתוח פולשני  שההחלמה ממנו ארוכה וקשה, ישנן צלקות שנשארות, וישנה הישנות חוזרת להופעת דליות.

 

טיפולים מכניים – שמהותם הפעלה של הרגליים אם זה בהליכה מרובה, פעילות ספורטיבית לשרירי השוקיים או הקרסוליים, וגריבת גרביים אלסטיות. טיפולים אלה בבחינת שימור בלבד.

 

טיפולים חדשניים

טיפול בלייזר –  טיפול המבוצע בהרדמה מקומית שבמהלכו משחילים דרך חתך קטנטן מתחת לברך סיב לייזר אל הוריד הארוך. הלייזר שגורם לחימום מכווץ את הווריד וכך הורס את דופנו וזרימת דם נמנעת בו.

לטיפול זה זמן החלמה קצר, והתוצאות שלו נחשבות לטובות יותר מאשר בניתוח.

הסיכוי להישנות הורידים הוא נמוך מאוד, אבל אי אפשר לבצע את הטיפו הזה אם בעבר עברתם ניתוח ורידים.

 

טיפול בגלי רדיו (RF) דומה מאוד לטיפול באמצעות לייזר רק שכאן משתמשים בגלי רדיו במקום לייזר. בעוד שהלייזר שורף רק בקצהו ומתקדם במהירות קבועה הרי  שגלי הרדיו שורפים מקטעים שלמים ונעים במהירות גבוהה. היעילות של שיטה זו באה לידי ביטוי בעיקר

בטיפול בשטחי דליות גדולים, גם טיפול זה לא ניתן לביצוע אם עברתם כבר ניתוח ורידים.

 

טיפול בקיטור  – סיב שדרכו מוזרם קיטור בלחץ גבוה מוכנס בהרדמה מקומית. כיוון שהוא כואב נדרש טשטוש ויתכנו גם כוויות בעור. עם זאת, יתרונו הגדול הוא שניתן לבצע אותו גם עברתם ניתוח ורידים קודם.

 

טיפול בקלאריוויין- מדובר בהחדרת סיב בעל זווית בקצהו אל ווריד הספון הארוך, בשילוב הזרקת חומר מטרש. לאחר מכן מושכים אותו תוך כדי סיבוב – דבר שמסב נזק בצורה מיכנית לדופן הפנימית של הוריד. ניתן לבצע טיפול זה במרפאה מקומית ללא צורך בהרדמה.

 

הזרקת קצף – הזרקה זו מתבצעת תחת אולטרא-סאונד. קצף המכיל תרופה מטרשת שביכולתו להרוס א דפנות הוריד, מוזרק אל השורשים בעומק, משם הוא מתפשט אל הורידים.

הקצף יוצר דלקת כימית בורידים, ובכך מונע זרימת דם בתוכם.

טיפול זה מתבצע במרפאה אחת לחודש, ותוכלו לעבור אותו גם לאחר טיפול כושל אחר שעברתם. נדרשים כ-6 טיפולים  – כלומר טיפול מתמשך, ויש ומופיעה בעקבותיו פיגמנטציה.

התוכן בעמוד זה אינו ייעוץ רפואי ואינו נכתב על ידי רופא/ה, ואין לראות אותו כהדרכה לביצוע טיפול.

התוכן בעמוד זה הינו מידע שיווקי כללי על הטיפול ויכול להשתנות מפעם לפעם.
לפני כל טיפול רפואי יש להתייעץ עם בעל סמכות לטיפול רופא/ה או מטפל/ת מוסמך.

loading